Encyklopedia polskiej muzyki rockowej. 1959-1973 - Jan Kawecki

Ta książka nie wymaga rekomendacji. (...) Na ponad trzystu stronach Encyklopedii - pierwszego tak obszernego kompendium wiedzy o muzyce lat sześćdziesiątych - przypomniano nie tylko te zespoły, które identyfikowały się z "mocnym uderzeniem", ale także takie, które nie nawiązywały bezpośrednio do rock and rolla, ale pod wpływem "muzycznej rewolucji nastolatków" wpływały na obraz polskiej muzyki rozrywkowej i zmniejszały dystans dzielący tę muzykę od Europy i świata. 

 

Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2008 - Daniel Wojak

"Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2008 autorstwa Daniela Wolaka to opasły tom z informacjami z dziedziny utrwalenia muzyki, która została zapisana w formacie płyt winylowych i cd. Ta iście benedyktyńska praca, jak i szczegółowa kwerenda, pokazuje w sposób przejrzysty znakomicie obszerne grono polskich artystów wraz z ich dorobkiem. Książka skierowana jest głównie do kolekcjonerów i pasjonatów muzycznego sherlockholmizmu, a to dzięki szeregowi nazw, tytułów, nazwisk i dat. Nierozerwalną składową woluminu jest załącznik w postaci płyty z zeskanowanymi okładkami płyt. I to stanowi dla mnie dowód i największą atrakcję kontaktu z tą antologią. Zapewne temat informacji o zespołach i ich dyskografiach nie jest do końca wyczerpany lecz ta ilość wiedzy to istne kompendium od A do Z." Krzysztof Misiak 

 

Polski rock progresywny. Przewodnik - Michał Wilczyński

Pierwsze kompleksowe opracowanie na temat polskiego rocka progresywnego. To ponad 200 opisanych płyt, kilkadziesiąt zespołów, od debiutantów i zapomniane już unikaty – po takie legendy jak Niemen, SBB czy Collage. Przy każdej płycie zamieszczono front okładki, listę utworów i wykonawców, numery katalogowe i krótki, treściwy opis zawartości. W drugiej części przewodnika opisano wykonawców, którzy w jakikolwiek sposób otarli się o rock progresywny. Dodatkowo w książce znalazły się opisy płyt składankowych, DVD, profile firm płytowych i audycji radiowych.

W głównej części przewodnika opisano następujące zespoły: Abraxas, After…, Albion, Alters, Amarok, Anamor, Anawa, Animations, Ankh, Annalist, Anyway, Art Rock, Assal & Zenn, Believe, Breakout, Budka Suflera, Cashmere, Collage, Colt, Cytrus, Czerwono-Czarni, Delate, Division By Zero, Dżamble, Exodus, Framauro, Gargantua, Marek Grechuta, Hipgnosis, Wojciech Hoffmann, Iluzjon, Indukti, Kat, Klan, Kwadrat, Liquid Shadow, Lizard, Mech, Millenium, Mindfields, Moonrise, Mr. Gil, Nemezis, Newbreed, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Nurt, Ogród Wyobraźni, Omni, Openspace, Osada Vida, Perihellium, Peter Pan, Point Of View, Quidam, Romuald i Roman, Riverside, RSC, Sandstone, Sattelite, SBB, Skaldowie, Józef Skrzek, Space Avenue, Special Experiment, Stress, Svann, Szolc & Srzednicki, TAO, Three Wishes, Turquoise, Twilight, Uistiti, Votum oraz Xenn.

 

Oczami rockmana - Marcin Dyś

Kult, Kazik Staszewski, Dezerter, Pidżama Porno, Big Cyc, T. Love, Piersi... To tylko kilka z zespołów, których utwory zostały omówione w tej książce. Marcin Dyś zabiera nas w podróż po latach 80. i 90. - przez pryzmat tekstów piosenek. Porusza sprawy społeczne i polityczne, wskazuje na to, co irytowało muzyków, a także na to, o czym nie mogli śpiewać w obliczu cenzury. Do głównej części książki dołączono ciekawe szkice na temat problemów wydawniczych i koncertowych zespołów.

Książka z pewnością zainteresuje nie tylko fanów muzyki rockowej, ale także historyków i literaturoznawców. Właśnie z myślą o tak szerokim gronie odbiorców inaugurujemy tym wydawnictwem kolejną serię wydawniczą GAD Records: Rock. Konteksty. Będą się w niej ukazywały książki traktujące o przeróżnych aspektach muzyki rockowej, także o popularnonaukowym zacięciu.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl